De Estse politie en douane raden schippers die op de rivier de Narva willen varen, af om Google Maps te gebruiken.
Het opvallende, maar dringende advies komt nadat het steeds vaker voorkomt dat boten aan de Russische zijde van de grens terecht komen. In dergelijke gevallen treedt de Estse douane op, door schippers te waarschuwen of te beboeten. In een enkel geval is een boete van €600 uitgeschreven. Maar wanneer een boot langer in Russische wateren verblijft, kan en mag de Russische douane optreden. Die acties zijn wat grilliger. Personen die opgepakt worden, keren soms na een paar uur, maar in enkele gevallen pas een paar dagen later terug in Estland.
Voorheen was de grens duidelijk gemarkeerd met boeien. Rusland besloot in 2024, zonder overleg, de boeien te verwijderen. Herhaaldelijke verzoeken vanuit Estland om ze terug te plaatsen, of op zijn minst terug te brengen, werden niet beantwoord. Vorig jaar adviseerde de Estse douane om gebruik te maken van gps om de juiste locatie te bepalen. Al bleek deze methode niet waterdicht. Doordat Rusland gps-signalen verstoort, bleken de aangegeven posities niet altijd even betrouwbaar.
Een jaar later stelt de douane het advies bij. Gps blijft het devies, maar niet meer in combinatie met Google Maps. Estland raadt Nutimeri aan. Het kaartmateriaal in deze applicatie wordt door de Estse overheid bijgehouden en toont de grens zoals deze daadwerkelijk is. Volgens de douane is Google Maps niet nauwkeurig genoeg, waardoor boten soms per ongeluk en zonder het te weten in Rusland terechtkomen.
